دلایل باد کردن پارکت لمینت چیست


دلایل باد کردن پارکت لمینت چیست؟
دلایل باد کردن پارکت لمینت چیست؟

دلایل باد کردن پارکت لمینت را در عوامل مختلفی میتواند جستجو کرد. بسیاری از کفپوشها از جمله کاشی و سرامیک پرسلان، تخته وینیل لوکس در مقابل آب و رطوبت و ضربه بسیار مقاوم هستند، اما متاسفانه کفپوشهای پارکت لمینت علیرغم زیبایی زیادشان در مقابل رطوبت مقاوم نیستند.
پارکت لمینت‌ها به دلیل اینکه ظاهری شبیه چوب دارند و خانه را گرم و صمیمی جلوه میدهند، بشدت در میان طراحان دکوراسیون داخلی محبوب و پرفروش هستند. اگرچه با پیشرفت تکنولوژی ساخت و تولید، فرایند ساختشان پیچیده‌تر و مقاوتر شده است؛ اما هنوز هم این کفپوشها مشکلات خاص خودشان را دارند.
امروزه به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه برای ساخت و تولید کفپوش، هسته اصلی بسیاری از پارکت لمینتها را از جنس MDF می‌سازند که مقاومت کمتری در مقابل انواع هسته‌های HDF دارند. اما به طور کلی فرقی نمی‌کند، هسته پارکت لمینت از چه جنسی باشد، این کفپوش زیبا در مقابل رطوبت بالا ثابت، نشت چگالش دستگاه، وجود نم در زیر کف، نشت زیاد یا نشت آب که به شکاف بین تخته بسیار آسیب پذیر است.

بادکردن لمینیت
 

منظور از ورم کردن پارکت لمینت چیست؟

یکی از مشکلات عمده بعد از نصب پارکت لمینت ورم کردن، باد کردن و یا بالا آمدن تایل‌های آن است. ورم کردن تایل‌ها به گونه‌ایی است که انگار زیر کار خالیست و این تایلها به سمت بالا متمایل شده‌اند.
اگر نصب پارکت لمینت به شکل اصولی و توسط نصاب پارکت لمینت حرفه‌ای انجام بشود و از ریختن مداوم آب و رطوبت به روی آن جلوگیری کنید، نباید نگران باد کردن پارکت لمینت نیز باشید.

 

دلایل باد کردن پارکت لمینت

با شناسایی عوامل موثر در باد کردن پارکت لمینت مانع رخداد این اتفاق بشوید این عوامل در موارد زیر خلاصه می‌شوند:

دلیل باد کردن لمینت
 

 • آزاد نبودن پارکت لمینت
   

یکی از مهمترین دلایل باد کردن پارکت لمینت آزاد نبودن آن است. پارکت لمینت به دلیل ماهیتی که دارد در سرما و گرما دچار انقباض و انبساط می‌شود. پس هنگام نصب پارکت باید 8 میلیمتر تا یک سانت پارکت لمینت از دیوار فاصله  و دور تا دور کار باید کاملا آزاد باشد. اگر این فاصله رعایت نشود؛ پارکت لمینت انبساط پیدا کرده و جایی برای حرکت ندارد. 
بزرگتر شدن پارکت در هنگام انبساط مساوی است با برخورد آن با دیوار و بالا می آمدنش. البته اصولاً نصاب های پارکت لمینت از این موضوع اطلاع دارند و فاصله 8 میلیمتر را رعایت می‌کنند. اگر پارکت لمینت به دلیل عدم رعایت این فاصله ورم کند مقصر نصاب نامتبحر است.
راه حل این مشکل: بایستی لمینت باز شود و دور کار را به اندازه 1 سانت کوتاه و پارکت دوباره نصب شود. اگر دسترسی به اره دیسکی دارید میتوانید بدون باز کردن پارکت دور کار را کوتاه کنید.

 • وسایل سنگین

وسایل سنگین مانند یخچال، میزناهارخوری، بوفه و غیره وزن زیادی را به پارکت لمینت وارد می‌کنند. زمانی که وزن زیادی بر روی این کفپوش باشد، انقباض و انبساط آن سخت می‌شود و به ناچار باد میکند و بالا می‌آید.
راه حل این مشکل: جای پایه های وسایل سنگین وزن را برش بدهید و بر روی زمین بگذارید.سپس و وسایلی که بر روی زمین فیکس شدن آزاد کنید در این صورت لمینت به حالت اولیه خود برمی‌گردد.

 •   نفوذ رطوبت به زیر پارکت لمینت


مهمترین دلیل باد کردن پارکت لمینت نفوذ نم و رطوبت به زیر آن است. البته این نم و یا رطوبت به طرق زیر ممکن است به زیر پارکت لمینت شما نفوذ کند.

1.    ریختن مداوم آب و روطوبت به روی زمین
2.    دیوار مرطوب
3.     سیمان خشک نشده و نصب لمینت بر روی آن
4.    لوله آب گرم غیر استاندارد
راه حل این مشکل:در ابتدا تمامی تایلهای پارکت لمینتهای نصب شده محدوده باد کرده را باز کنید، نم و رطوبت زیر پارکت خواهید دید. اگر دیوار و یا کف را تازه گچ و یا سیمان کرده اید چند روزی از وسایل گرمایشی استفاده می‌کنید تا کامل مغز کار خشک شود و مجدد نصب می‌کنید ولی اگر مشکل از لوله کف بود قبل از اجرای پارکت لمینت زیر فوم پارکت یک لایه کیسه پلاستیکی پهن کرده تا جلوی انتقال رطوبت از کف به لمینت را بگیرد و سپس پارکت لمینت را نصب کنید.

 • استفاده از MDF به جای HDF در تهیه ی پارکت


متاسفانه به دلیل استفاده از MDF به جای HDF در مغز پارکت لمینت این کفپوش در معرض باد کردن است. حتی اگر فاصله 8 میلیمتر رعایت هم بشود باز هم این انبساط و انقباض ام دی اف شدید خواهد بود و پارکت شما در معرض باد کردن است. می‌توانید دور کار را کمی برش بدهید تا از انقباض بیش از حد جلوگیری کنید.

رفع باد لمینیت

 نکات مهم که در زمان بالا آمدن پارکت لمینت باید رعایت کنیم 

زمانی که متوجه شدید قسمتی از پارکت لمینت منزل یا محیط کار شما باد کرده است بایستی موارد زیر را رعایت کنید.

 1. روی بخش بادکرده تی نم دار نکشید 
 2. روی قسمت باد کرده رفت و آمد نکنید 
 3.  با متخصصین تماس بگیرید و از آنها کمک بخواهید.
 4. روی بخشی که باد کرده طی نمدار نکشید و باعث نفوذ بیشتر آب و رطوبت به زیر لمینت نشوید. روی قسمت باد کرده رفت و آمد نکنید که باعث شکستی و فرو ریختن آن قسمت نشود.
 5. در نهایت می‌توانید با متخصصین و کارشناسانی که تجربه طولانی در زمینه نصب و تعمییر پارکت لمینت دارند تماس بگیرید. در این زمینه شرکت طرح معماری ایوان از همان ابتدای فروش بهترین پارکت لمینت تا نصب و تعمییر آن در کنار شما باشد.

دلایل باد کردن لمینیت

 راهکارهایی در جهت جلوگیری از باد کردن پارکت لمینت

بهتر است قبل از این پارکت لمینت شما باد کند به فکر چاره اندیشی در این مورد باشید که از بهترین برند و بهترین نصاب پارکت لمینت کمک بگیرید.
اما به طور کلی میتوانید با رعایت موارد زیر مانع باد کردن پارکت لمینت بشوید.

 • خرید بهترین پارکت لمینت موجود در بازار که در آن از هسته HDF به جای MDF استفاده شده باشد. برای خرید پارکت لمینت هسته HDF می‌توانید به وبسایت ایوان مراجعه و یا حضوراً به آدرس این شرکت تشریف بیاورید.
 • هنگام نصب پارکت لمینت فاصله 8 میلی‌متر از هر دو سمت دیوار به صورت ال بایستی رعایت شود. رعایت فاصله 8 میلیمتر باعث میشود که در پارکت لمینت به هنگام انقاض و انبساط ورم نکند و بالا نیاید.
 • قبل از نصب از نصاب بخواهید که حتما کف زمین را از نظر رطوبت چک کند که مرطوب نباشد. در صورت وجود هرگونه نم و رطوبت پارکت لمینت‌ها را تا خشک شدن کامل زمین نصب نکنید.
 • قبل از نصب پارکت لمینت حتما با شرکت ایوان تماس بگیرید تا کارشناسی مجرب برای شما ارسال بشود.
 • هیچگاه برای تمیز کردن پارکت لمینت آب و رطوبت زیاد را به طور مستقیم بر روی این کفپوش نریزید و برای نظافت آن از مواد غیر اسیدی استفاده کنید.
 • مورد آخر نیز بررسی کامل لوله‌های گرمایشی زیر زمین است. گاهی این لوله‌ها دچار پوسیدگی و نشتی میشوند. رطوبت حاصل از این لوله‌ها نیز باعث ورم کردن پارکت لمینت خواهد شد. بنابراین قبل از نصب پارکت حتما سلامت این لوله‌ها نیز بررسی شود.

رفع باد کردن پارکت لمینیت

 

جمع بندی

خرید پارکت لمینت با کیفیت اگرچه ممکن است هزینه بالاتری داشته باشد؛ اما در طولانی مدت متوجه خواهید شد به مراتب از انواع بی کیفیت ارزانتر و بی دغدغه‌تر هستند. پس برای اینکه گرفتار مساله "باد کردن پارکت لمینت" نشوید؛

 • پارکت لمینت با کیفیت بخرید.
 • از فوم مرغوب استفاده کنید.
 • رطوبت زمین را از بین ببرید.
 • با کارشناسان نصب پارکت لمینت ایوان در تماس باشید.
   


نظرات شما