تفاوت پارکت و لمینت در چیست؟


تفاوت پارکت و لمینت
تفاوت پارکت و لمینت

یکی از اصلی ترین تغییرات در فضای داخلی منزل که می تواند روی حال و هوای کلی دکوراسیون خانه نیز اثر زیادی داشته باشد عوض کردن پوشش کف است. پوشش کف اگر به درستی انتخاب شود می تواند هماهنگی خاصی با مبلمان و نورپردازی خانه پیدا کند و محیطی گرم و دوست داشتنی را برایتان به ارمغان بیاورد.

اما مانند سایر موارد برای انتخاب نوع کف پوش گزینه های متفاوتی پیش روی شماست. اگر کف پوش مناسب خودتان را انتخاب نکنید ممکن است خیلی زود از تغییر دکوراسیون سرخورده شوید. در این مطلب می خواهیم برایتان از تفاوت پارکت لمینت بگوییم.

پارکت چیست؟

پارکت ها نوعی از کفپوش ها هستند که از جنس چوب طبیعی اند. برای تولید پارکت فرآیند خاصی انجام نمی شود. تنها چوب درخت را به الوار تبدیل میکنند، به ابعاد کوچک برش میدهند و هنگام نصب آن را به کف می چسبانند. در انتها هم روی آن را ساب یا لاک می زنند. تفاوت پارکت ها با هم در نوع درختی است که چوب پارکت از آن تهیه شده است.

پارکت به خاطر قیمت بالا و مشکلات نگهداری اش در بازار محبوب نیست. این کفپوش بیشتر مناسب دکوراسیون های داخلی لوکس است.

لمینت چیست؟

لمینت که در بازار به پارکت لمینت معروف است به نوعی از کف پوش ها گفته می شود که از چند لایه چوب فشرده ساخته شده و برخلاف پارکت مستقیما از چوب درختان تهیه نمی‌شود. لمینت یکی از محبوبترین انواع کف پوش است و مزایایی نسبت به پارکت چوبی دارد که آن را تبدیل به یکی از بهترین انتخاب‌ها برای پوشش کف کرده است. از جمله این مزایا می‌توان به نصب آسان، قیمت پایین تر و مقاومت بیشتر در برابر آب اشاره کرد.

تفاوت پارکت و لمینت

تفاوت پارکت و لمینت در چیست؟

نحوه نصب

مهمترین تفاوت پارکت و لمینت در نحوه نصبشان است.برای نصب پارکت از چسب مخصوصی استفاده می شود و کثیف کاری زیادی دارد. بعد از اینکه چسب خشک شد سطح پارکت را ساب زده و بعد یک لایه لاک روی آن اجر میکنند. تقریبا 24 ساعت بعد از اجرای پارکت میتوان وسایل منزل را روی آن چید.

اما لمینت ها برای اجرا هیچ نیازی به چسب ندارند. دورتادور لمینت ها شیارهایی به اسم کلیک وجود دارند که به صورت نر و ماده درون هم قرار میگیرند و قفل می شوند. قبل از اجرای لمینت روی کف، فومهای مخصوص پهن میکنند که هم نقش هم باد کردن کف را بازی میکنند و هم عایق مناسبی برای صدا و حرارت هستند. عدم استفاده از چسب در نصب لمینت باعث میشود استفاده از این محصول صدمه ای به کف اصلی اتاق نزند. مثلا اگر کف اتاق سنگ فرش باشد و بعد از مدتی بخواهید لمینت ها را جمع کنید، هیچ مشکلی ندارید وسنگ فرش ها سالم خواهند یود.

نحوه نصب، مهمترین تفاوت پارکت و لمینت است. به خاطر اینکه لمینت به کف آسیب نمی زند و میتوان آن را دوباره استفاده کرد، اما پارکت را نه.

مقاومت در برابر آب

پارکت ها چون از چوب خالص تهیه می شوند به شدت به آب واکنش نشان میدهند و درصورت خیس شدن ورم میکنند. به همین دلیل استفاده از آنها در محیط های مرطوب مانند آشپزخانه اصلا مناسب نیست. در مقابل، لمینت ها در برابر آب مقاومت بسیار بالاتری دارند.

مقاومت در برابر اجسام نوک تیز

پارکت ها نسبت به اجسام نوک تیز حساسند و خیلی زود آسیب می بینند. در مقابل، لمینت مقاومت بهتری نسبت به اجسام نوک تیز دارد و سخت تر آسیب میبیند.

دوام

پارکت نسبت به لمینت دوام و طول عمر بیشتری دارد. درصورت نگهداری مناسب پارکت بین 40 تا 80 سال عمر میکند. درحالی که عمر مفید لمینت حدود 10 سال است.

قیمت

پارکت کف پوشی لوکس به شمار می آید و قیمتش اختلاف بسیار زیادی با لمینت دارد. در مقابل، لمینت نسبت به پارکت و حتی دیگر کفپوش ها مانند سنگ یا سرامیک قیمت پایین تری دارد.

قابلیت تعویض

دیگر تفاوت پارکت و لمینت در آن است که اگر قطعه ای از لمینت آسیب ببیند میتوان به راحتی آن را تعویض کرد. در حالی که پارکت چنین قابلیتی ندارد.

زیبایی و تنوع طرح

پارکت به دلیل اینکه کاملا طبیعی است حس بهتر و طبیعی تری را نسبت به لمینت به شما القا میکند اما تنوع طرح در آن بسیار کمتر از لمینت می باشد.

نگهداری

نگهداری لمینت از پارکت بسیار راحتتر است. شما میتوانید با پارچه ای مرطوب یا تی سطح لمینت را تمیز کنید، اما برای پارکت باید از موادی خاص استفاده کنید تا به پوشش محافظ آن آسیبی نرسد و ورم نکند. درعوض پارکت را میتوان سنباده زد اما لمینت چنین قابلیتی ندارد.

نتیجه‌گیری

در مجموع و با توجه به مواردی که باعث تفاوت پارکت و لمینت می شوند، لمینت مزیت های بیشتری نسبت به پارکت دارد و پراستفاده تر و محبوب تر است. هرچند که پارکت هم درشرایط خاص می تواند انتخابی مناسب برای کف پوش خانه یا محل کار باشد.

جهت خرید محصولات دکوراتیو منزل همانند پارکت لمینت دیگر نیازی نیست که به فروشگاههای مرکز شهر مراجعه نمایید. شما میتوانید بدون مراجعه حضوری و با صرف وقت کمی پارکت لمینت مورد نیاز خود را تهیه نمایید. مجموعه ایوان با داشتن بیش از صدها طرح و رنگ مختلف در محصولات دکوراسیون منزل شما را در این مسیر همراهی می کند.