طول عمر چمن مصنوعی چقدر است ؟ + نکات مهم نگهداری از آنها

طول عمر چمن مصنوعی

همانطور که میدانید از بین رفتن چمن طبیعی به راحتی امکان پذیر نیست اما آیا چمن مصنوعی نیز به آسانی تغییر پذیر است و از بین می رود ؟ این سوال مهم ممکن است برای هر یک از خریداران به وجود آید اما در واقع طول عمر چمن های مصنوعی بسته به نوع کاربرد آنها متفاوت می باشد . شما می توانید از چمن های مصنوعی در خانه ، زمین های ورزشی ، زمین های گلف ، کنار استخر ها و  . . . .  استفاده کنید . همانطور که گفته شد عمر مفید چمن های مصنوعی با نوع کاربرد آنها ارتباط مستقیمی دارد که در ادامه بیشتر به این موضوع پرداخته ایم .

طول عمر چمن مصنوعی در کاربرد های ورزشی

انواعی از ورزش ها از جمله فوتبال ، تنیس ، گلف و هاکی روی چمن مصنوعی صورت می گیرد . طول عمر چمن های مصنوعی ورزشی  به تعداد دفعات مورد استفاده بستگی دارد اما به طور کلی می توان به طول عمر متوسط ده ساله اشاره کنیم . هم چنین تعمیر و نحوه نگهداری نیز یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار هستند . بدین جهت مراقبت بیشتر از چمن های مصنوعی به معنای افزایش طول عمر آنها می باشد .

طول عمر چمن مصنوعی در کاربرد خانگی

بر خلاف کاربرد های ورزشی ، مصرف چمن مصنوعی در خانه بیشتر جنبه تزئینی دارد و به همین دلیل نیازی به نگهداری با ماشین آلات خاص وجود ندارد . نکته بسیار مهم در این مورد نحوه مراقبت و نگهداری شما از چمن های مصنوعی است که طول عمر آن را مشخص می کند . در حقیقت حتی از لحاظ بهداشتی نیز بهتر است همیشه چمن های مصنوعی را به بهترین شکل ممکن تمیز نگهدارید . عمدتا چمن های مصنوعی خانگی تا زمانی که مراقبت بهینه و صحیح داشته باشند ، قابل استفاده هستند .

طول عمر چمن مصنوعی در باغ ها و فضای باز

عمر مفید چنین چمن های مصنوعی به طبع بیشتر از زمین های ورزشی می باشد و می توان به طول عمر دوازده الی پانزده سال بسته به نوع مصرف آن اشاره کرد . آنچه در این مورد بسیار اهمیت دارد ، نحوه نگهداری شما می باشد چرا که همانطر که می دانید استفاده از چمن مصنوعی در فضاهای باز ممکن است در معرض باد ، برف و باران قرار بگیرد . خوشبختانه چمن های مصنوعی این قابلیت را دارند که آب را از خود عبور داده و سبب ایجاد گل نشوند . اما این به معنای توجه نکردن به نگهداری از آن نیست و بهتر است همیشه نسبت به شست و شو و تمیز نگه داشتن آن نهایت دقت را داشته باشید .

چمن مصنوعی

مهم ترین نکات در نگهداری و افزایش طول عمر چمن مصنوعی

نصب : باید به این نکته اشاره کنم که نصب چمن مصنوعی یکی از موثرترین موارد در طول عمر آنها است بدین جهت بهتر است هنگام نصب آن از یک نصاب چمن مصنوعی کمک بگیرید و از زیرسازی آن هنگام نصب مطمئن شوید .

کیفیت مواد اولیه : الیاف استفاده شده در ساخت چمن مصنوعی یکی دیگر از موارد حائز اهمیت می باشد . همانطور که می دانید نایلون نسبت به دیگر موارد از مقاومت بیشتری برخوردار می باشد . هم چنین باید نسبت به مقاومت چمن مصنوعی در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید مطمئن شوید تا به مرور زمان از طول عمر آن کاسته نشود .

نوع کاربری : همانطور که گفته شد نحوه و چگونگی استفاده از چمن های مصنوعی بر عمر مفید آن تاثیرگذار می باشد . هم چنین تردد زیاد و جا به جایی وسایل سنگین می تواند به مرور زمان به چمن مصنوعی آسیب برساند .

عمر مفید چمن مصنوعی

نحوه نگهداری چمن مصنوعی

همیشه چمن مصنوعی را تمیز نگه دارید : اصولا چمن های مورد اسفاده در باغ و حیاط ویلا و خانه ها با آب حاصل از بارندگی شست و شو می شوند اما بهتر است هر چند وقت یکبار خودتان نسبت به شست و شوی کامل آن اقدام کنید .

چمن های مصنوعی باید از حرارت و مواد شیمیایی دور باشند : همیشه نسبت نبود حرارت مستقیم مانند کباب کردن روی منقل و باربیکیو اطمینان حاصل کنید . هم چنین هیچ گونه مواد مصنوعی مانند آفت کش نباید در چمن های مصنوعی استفاده شوند .

جمع آوری مداوم زباله ها : سعی کنید همیشه برگ های درختان و زباله های خود را از روی چمن مصنوعی جمع کنید چراکه برگ درختان به مرور زمان باعث ایجاد خزه می شود . هم چنین سعی کنید در فصول گرم سال هفته ای یکبار تمیز کردن چمن مصنوعی را انجام دهید و ماهی یکبار هم با برس های مخصوص روی آنها را بکشید تا همیشه سالم به نظر بیایند . با توجه به نکاتی که گفته شد شما می توانید چمن های مصنوعی با طول عمر بالا داشته باشید .

این کارها را هرگز انجام ندهید !

با انجام دادن بعضی از کارها ، طول عمر چمن مصنوعی کم می شود . برای مثال در زمین های  ورزشی کفش هایی با عاج فلزی ممکن است به چمن مصنوعی آسیب برساند وبه همین دلیل بهتر است که بازیکنان هنگام بازی کفش مخصوص به پا داشته باشند .

هم چنین از انجایی که جنس چمن های مصنوعی از مواد پلیمری می باشد ، ریختن موادی مثل بنزین ، نفت و . . .  می تواند آسیب جدی به آنها برساند و در مورد شوینده ای قوی نیز این موارد صدق می کند .

یکی دیگر از موارد مهم  حرارت شدید می باشد که طول عمر چمن مصنوعی را کاهش می دهد . امروزه چمن های مصنوعی مقاوم در برابر اشعه خورشید هستند اما هرگونه مواد آتش زا را نباید روی آنها قرار دهید .

برای مطالعه بیشتر میتوانید به مقاله آموزش نصب چمن مصنوعی مراجعه کنید

برای مشاوره و خرید چمن با ما در تماس باشید

021223372040212233720502122337206 – واتساپ: 09059640710 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *