بازسازی ویلا

خانه های ییلاقی یا به اصطلاح امروزی آن ویلا به ساختمانهایی اطلاق می شود که از چهارطرف نور دارند و در وسط یک باغ قراردارند . البته این تعریف کلاسیک ویلا می باشد در تعر تعریف امروزی ، ویلا به خانه هایی گفته می شود که در مکانی به دور از اماکن شهری ساخته می شود و صاحبان آن برای گذراندن ایام فراغت یا روزهای تعطیل به آنجا می روند که چند روزی را به دور از شلوغی و آلودگیهای شهری سپری کنند و به اصطلاح هوایی بخوردند 
در طراحی و ساخت ویلا سبکهای متنوعی وجود دارد که تابع شرایط اقلیمی و محیطی محل مورد نظر و تابع فرهنگ و سلیقه صاحبان ویلا می باشد . از سبکهای متنوع طراحی ویلا ، ویلای کلاسیک و ویلای مدرن و ویلای ایرانی در کشور ما طرفدار بیشتری دارد که همانطور که گفته شد تابع شرایط اقلیمی و محیطی محل ساخت ویلا خواهد بود 

دلایل بازسازی ویلا

در شرایطی که ویلا فرسوده شده باشد یا مطابق سلیقه صاحب ویلا نباشد یا احیانا برای دورانهای قبل باشد ، ولی قابلیت و استحکام سازه ای مناسبی داشته باشد میتوان به بازسازی ویلا روی آورد 
بطور مثال اگر ویلا ساخته شده ولی امکانات لازم مثل باربیکیو یا آلاچیق یا استخر سرپوشیده یا استخر روباز یا برکه یا آبراه یا فضای سبز یا پیاده راه یا پرگولا و…. که لازمه ویلا میباشد را در محوطه خود نداشته باشد میتوان با یک بازسازی و نوسازی ویلا مناسب تمام این المانها را به فضای خارجی ویلا و یا به اصطلاح محوطه سازی ویلا اضافه کرد 
و یا در فضای داخل ویلا چنانچه محیط های مناسب مثل سالن و آشپزخانه و بار و یا سالن ورزشی و یا جکوزی ، سالن آمفی تئاتر ، اتاق خوابهای مناسب و… را نداشته باشد با یک بازسازی مناسب میتوان به سلیفه کارفرما هرکدام از این موضوعات را به بنای داخل ویلا اضافه کرد .

بازسازی ویلا بهتر است یا خرید یک ویلای جدید؟

بازسازی ویلا بهترین و کم هزینه‌ترین راه برای داشتن یک ویلای جدید و کاربردی است. محل زندگی نیز مانند تمامی چیزهایی که می‌شناسیم با گذشت زمان قدیمی و فرسوده می‌شود. برای رفع این فرسودگی‌ها بازسازی و نوسازی ویلا بهترین راه حل است. اگرچه بسیاری معتقد هستند که خرید یک ویلای جدید و یا تخریب ویلای قبلی و ساخت ویلای جدید میتوانند راحل‌های بهتری باشند. اما ما در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم که چرا بازسازی ویلا از هر نظر بهترین راه حل برای داشتن یک ویلای بهتری و کاربردیتر خواهد بود.

دلایل بازسازی ویلا

بازسازی ویلا مناسب چه افرادی است؟

ما در ایوان بازسازی ویلا را به افرادی که سالیان زیادی در ویلای شخصی خودشان ساکن بودند پیشنهاد میکنیم. این افراد معمولا چند نسل را در یک ویلا سپری میکنند و خاطرات بسیار زیادی نیز از آن فضا دارند. دل کندن از ویلای قدیمی برای آنها بسیار سخت است ولی متاسفانه ویلایشان نیز با خرابی و مشکلات زیادی روبه رو است.
این افراد میتوانند با خیال راحت ویلای خود را به یک شرکت معماری معتبر بسپارند تا آنها کار طراحی و بازسازی ویلا را به شکلی مدرن و کارامد برایشان انجام بدهد.
در وهله دوم نیز بازسازی ویلا مناسب افرادی خواهد بود که از ویلای کنونی خود رضایت خاطر را دارند اما میخواهند بخشهایی را به آن اضافه کنند . ما در بازسازی و نوسازی ویلا میتوانیم تعداد اتاق‌های خواب، فضای آشپزخانه، فضاهای تفریحی را افزایش بدهیم. برای بسیاری از افراد نیز بازسازی ویلا مساوی با بازسازی محوطه ویلا و افزودن استخر، اتاق بازی، آلاچیق و فضای سبز بیشتر است. 

بازسازی ویلا مناسب چه افرادی است؟

مراحل بازسازی ساختمان ویلایی

برای بازسازی ابتدا یک نقشه از کلیت ساختمان و محوطه و امکانات موجود تهیه میشود و بعد در دفتر طراحی ، نقشه ها و امکانات جدید که به سازه فعلی بنا متناسب باشد تهیه میشود ، بعد از جلساتی که با کارفرما برگزار میشود تمام نقشه ها بررسی شده و قطعی میشود و نوبت میرسید به شروع عملیات که ابتدا با حذف یا تخریب فضاهای نامناسب آغاز شده و با اجرای تاسیسات مورد نیاز به دیوار کشی ها و اجرای نازک کاری و پوشش های چوبی یا فلزی و… ختم میشود 
چنانچه در محوطه ویلا نیاز به اضافه کردن المانی باشد با بررسی شرایط گونه های گیاهی موجود و مکان آنها و پایش شرایط محیطی مورد نیاز به احداث مکانهایی برای احداث المانهای جدید اقدام میشود.

مراحل بازسازی ساختمان ویلایی

چرا بازسازی ویلا تخصصی است؟ 

از آنجا که ویلا با ساختمان مسکونی تفاوتهای ماهوی و ساختاری و امکاناتی دارد ، لذا برای بازسازی ویلا نمیتوان مثل ساختمان تجاری یا مسکونی یا ساختمانهای شهری برخورد کرد و تیمهایی تخصصی استخر یا برکه ، الاچیق ، دریاچه و … نیاز دارد و یا حتی در استاد کارهای مورد نیاز تفاوتهایی تکنیکی وجود دارد که فرضا یک استادکار بنا نمیتواند سنگهای طبیعی و مالون و.. را اجرا کند ، لذا استادکارهای بازسازی ویلا نیز مثل طراحی و نقشه آن یک امر تخصصی است.

چرا بازسازی ویلا تخصصی است؟

زمان بازسازی ویلا؛ چه فصلی برای بازسازی ویلا مناسب است؟

برای یک پروسه بازسازی ویلا حداقل بین ۳ تا ۱۴ ماه بستگی به متراژ و مکان واقع شدن ویلا وقت لازم است، و باید توجه داشت که ویلاها از آنجا غالبا در مناطق سردسیر واقع شده اند نمیتوان تمام ۱۲ ماه سال را در آنها عملیات عمرانی و بازسازی انجام داد و باید به گونه ای برنامه ریزی زمانی شود که مراحل ساخت در زمانهای گرم سال باشد.

چه فصلی برای بازسازی ویلا مناسب است

هزینه بازسازی ویلا 

برای بازسازی داخل ویلا گزینه های متعددی وجود دارد که هرکدام میتواند در هزینه آن موثر باشد بطور مثال اگر بخواهیم در داخل ویلا یک استخر سرپوشیده داشته باشیم یا جکوزی اجرا کنیم یک هزینه تاسیسات خاص خود را دارد یا اگر در داخل ویلا بخواهد از لمبه کوبی یا پنجره های خاص و یا نوع پوشش کف خاص استفاده شود خود به خود هزینه های بیشتری میطلبد اگر به محوطه خارجی ویلا یا نمای خارجی ویلا پرداخته شود گزینه های چون الاچیق یا پرگولا یا برکه و… هر کدام هزینه خاص خود را خواهد داشت که در هنگام طراحی لحاظ شده و در هنگام اجرا هزینه آن بررسی میگردد.

هزینه بازسازی ویلا

لزوم بازسازی ویلاهای قدیمی

از آنجا که در سالهای گذشته توقع صاحبان ویلا یا خانه های ییلاقی فقط در حد یک مکان برای دور همی های خانوادگی بوده است ، تنها یک اتاق و سالن و یک آشپزخانه با یک حیاط برای بازی را کافی میدانستند ولی امروزه با امکاناتی مثل پرگولا و استخر و الاچیق و برکه و استفاده از موارد آب و نور و محیط ، باعث شده است تا همه ما برای ویلاهای قدیمی خود نیاز به نوسازی داشته باشیم تا بتوانیم از امکانات روز این فضاهای مفرح استفاده بیشتری کنیم

عناصر اصلی یک ویلا
از المانهای متنوع یک ویلا میتوان به موارد زیر اشاره کرد

 • الاچیق 
 • پرگولا
 • برکه 
 • آبراه 
 • پیاده را ه 
 • حوض ماهی 
 • استخر سرپوشیده 
 • استخر روباز
 • جکوزی فضای باز 
 • تراس  یا بالکن 
 • الاچیق آب 
 • پارکینگ سرپوشیده 
 • سازه های چادری 
 • زمین فوتبال یا تنیس 
 • آبنما صخره ای یا سنگی 
 • فضای سبز تخصصی 
 • گونه های درختان خاص و میوه ها
 • سالن با دید منظره های طبیعت 
لزوم بازسازی ویلاهای قدیمی