طراحی ساختمان مسکونی


ساختمان مسکونی بهارستان، طراحی و معماری شرکت ایوان
ساختمان مسکونی بهارستان، طراحی و معماری شرکت ایوان

ساختمان مسکونی خصوصی‌ترین ملک یک فرد یا یک خانواده در اجتماع است که از امنیت و حریمی مشخص و ویژه برخوردار است. امروزه به دلیل کمبود زمین در شهرها خانه‌ها بیشتر به صورت آپارتمان  و مجتمع‌های مسکونی با تراکم بالا ساخته می‌شوند. از دیدگاه ساختمان سازی، سه نوع خانه وجود دارد، از دیدگاه ساختمان‌سازی خانه ویلایی، خانه آپارتمانی و مجتمع های  و برجهای مسکونی را میتوان مورد بررسی قرار و با برحسب نیاز کارفرما هرکدام از این موارد قابلیت طراحی و ساخت در بازه‌های زمانی مختلف را دارند.
جهت کارایی بیشتر فعالیت­های ساختمانی باید تمامی فضاهای یک ساختمان شناسایی و گروه بندی شوند و سپس با پیش­بینی ارتباط مناسب میان آن­ها، بتوانند همچون یک مجموعه واحد عمل کنند. طراحی مسکن نیز از این امر مستثنی نیست وپیش از طراحی پلان مسکونی لازم است دسته ­بندی فضاها و یا به عبارتی عرصه­ بندی در آن تعیین گردد.

طراحی ساختمان مجتمع مسکونی

طراحی ساختمان مسکونی به مجموعه اقداماتی که طی آن تمامی فضاهای ساختمان مشخص و تمامی عرصه‌ها و حریم‌ها تعیین می‌شوند، اطلاق می‌شود. طراحی پلان مسکونی یکی از پیچیده‌ترین انواع طراحی پلان‌ها است؛ چراکه پلان با نیازهای افراد ساکن در منزل مسکونی ارتباط مستقیم دارد.
توجه به تفاوت‌های اقلیمی، نیازهای متفاوت وگوناگون ساکنان، به طور کلی سبک زدگی افراد صاحب خانه باعث ایجاد تفاوت‌هایی در طراحی پلان می‌شود. طراحی پلان در شرکت طراحی معماری ایوان به شکل کاربردی و با رعایت موازین معماری ایران و جهان انجام می‌شود.
توجه به انواع سبک‌های طراحی ساختمان نیز نکته مهمی است.  طراحی نمای ساختمان، اولین و مهمترین اصل در طراحی یک سازه به حساب  می‌آید. طراحی نما به سبک کلاسیک و یا سبک رومی در دهه گذشته در کشور ما، ایران بسیار محبوب شده است. طراحی نما کلاسیک به گونه‌ایی پیش می‌‌رود که طراح با چند بخش عمودی و عرضی رو به رو خواهد وبد.
در طراحی بخش‌های عمودی معمار، از ستون‌های کلاسیک با ابزارهای کلاسیک برجسته استفاده میکند که توجه خاصی را معطوف به این بخش از طراحی خواهد کرد.
استفاده از تکنیک‌های حجیم‌سازی زیبایی بنا را دو چندان خواهد کرد، البته این تکنیک‌ها در برقراری ارتباط بخش‌ها با یکدیگر نیز موثر بوده اند. در طراحی نمای کلاسیک اصل متفاوت بودن طبقات فوقانی و ورودی را رعایت کردیم، در عین حال، این تفاوت هارمونی در اجرای نما را از بین نبرده است.

طراحی ساختمان مسکونی ویلایی

طراحی و ساخت خانه‌های مسکونی ویلایی به دلیل تراکم بالای فضای شهری و تقاضای بالای افراد برای سکونت در شهرهای بزرگ، امروز کمتر از گذشته شده است. خانه های مسکونی ویلایی، مساحت بزرگتری نسبت به انواع خانه‌های آپارتمانی دارند. 
به آن نوع از خانه‌ها اطلاق میشود که مستقلو جدا از هم و دارای حیاط و فضای باز خصوصی می باشند. این خانه‌ها، که محل سکونت یکیا دو خانوار می‌باشند، بعضاً در محله های قدیمی دیده می شوند و دارای تعداد زیادیاتاق هستند. به خانه‌های مستقل نسبتاً بزرگ در بخشهای جدید شهری اصطلاحاً مسکنویلایی گفته میشود و محله‌هایی که این نوع خانه‌ها در آنها احداث شده است، جزءمنطقه تراکم بسیار کم به شمار میروند.
تعریف درست از یک خانه ویلایی، سازه‌ایی است که از هر چهارطرف باز است و دارای نمای بیرونی و حیاطی بزرگ است.

طراحی مجتمع مسکونی ویلایی

طراحی ساختمان مسکونی آپارتمان

طراحی و ساخت سازه‌های مسکونی به شکل آپارتمان به دلیل کمبود زمین و تقاضای بالا برای زندگی درشهرهای بزرگ در دهه‌های گذشته، رشد بالایی داشته است.
بخش عمده‌ای از مسکن شهری را در شهرهای بزرگ و متوسط تشکیل میدهند. خانه‌های آپارتمانی با توجه به اینکه در نواحی کم درآمد و یا پر درآمد احداث شوند، از نظر اندازه و نوع و میزان تنوع متفاوت خواهند بود. بخشهای مسکونی آپارتمانی، خاص نواحی پرتراکم شهری است. این نواحی خصوصیات اجتماعی و فرهنگی ویژه‌ای دارند که میتوان از آن با عنوان (شیوه زندگی شهری) یاد کرد.

طراحی نما ساختمان مسکونی کلاسیک

طراحی مجتمع مسکونی

با تجمع تعدادی آپارتمان در یک بلوک شهری، که به شکل یکپارچه طراحی و ترکیب شده باشند، پدید می آید. بسیاری از مجتمع‌های مسکونی دارای فضای عمومی مشترکی هستند که مورد استقاده همگانی ساکنان مجتمع قرار می‌گیرد و دیگران حق استفاده و حتی ورود به آن را ندارند.

یک مجتمع مسکونی ممکن است از خانه‌های ویلایی مستقل و یا آپارتمانهای چند طبقه شکل گیرد. اندازه مجتمع‌های مسکونی نیز متنوع است و برخی از آنها ، مانند مجتمع اکباتان در تهران، به اندازه یک شهر متوسط جمعیت دارند.

طراحی مجتمع مسکونی      

ساختمان مسکونی الهیه، طراحی و معماری شرکت ایوان

استانداردهای طراحی مجتمع مسکونی

رعایت استانداردهای مجتمع‌های مسکونی مساله‌ایی است که باعث می‌شود، تجربه کاربری درست و بهینه‌ایی در اختیار ساکنان قراربگیرد. طراحان و مهندسان معماری از ضوابط و استاندارهای طراحی مسکونی که فضاها متناسب با نیازهای انسان امروزی باشد.
استانداردهای ساختمان سازی عمدتا در دو دسته مربوط به ساختمان و معماری- شهرسازی قرار می گیرند. مباحث مربوط به ساختمان شامل مسایلی همچون مقاومت و استحکام سازه، ایمنی در برابر آتش سوزی، نوع مصالح، فواصل، و غیره بوده و قوانین مرتبط با شهرسازی نیز غالبا مرتبط با ارتفاع مجاز ساخت، رعایت حریم ها، شکست ها، حق ارتفاق، قوانین پارکینگ، عرض درب و مسایلی از این دست می باشند.
الف-ضوابط شهرسازی ساخت و ساز
 ضوابط و مقررات تراکم و بلندمرتبه سازی ساختمان ها
1- تراکم کم: تراکم 100% قطعه زمين 1500 : هر 5% کاهش سطح اشغال همکف 10% به تراکم اضافه مي شود. حداقل سطح اشغال همکف 20% حداکثر سطح اشغال خالص 45% بدون 20% مساحت راه پله قطعه زمين بيش از ده هزار مترمربع : تراکم 180% و 15% مساحت مختص معابر و سطح اشغال نسبت به ميزان باقيمانده مساحت کل محاسبه مي شود. ناخالص زيربناي يک واحد مسکوني 160 مترمربع و حداقل زيربناي ناخالص 110 متر مربع.
2- تراکم متوسط: تراکم 135% قطعه زمين هزار متر مربع: هر 5% کاهش سطح اشغال همکف 10% به تراکم اضافه مي شود. حداقل سطح اشغال 25% حداکثر سطح اشغال خالص 45% بدون 20% مساحت راه پله قطعه زمين بيش از هفت هزار متر: تراکم 180% و 12% مساحت مختص معابر و سطح اشغال همکف نسبت ميزان باقيمانده مساحت کل است. زيربناي ناخالص هر واحد 110 متر مربع و حداقل 75 متر مربع.
3- تراکم زياد: تراکم 240% قطعه زمين 50 مترمربع: هر 5% کاهش سطح اشغال همکف10% افزايش تراکم. حداقل سطح اشغال 30% قطعه زمين بيش از 5000 مترمربع: 150% تراکم و 10% مساحت کل قطعه مختص معابر حداکثر سطح اشغال همکف 50% زيربناي متوسط ناخالص يک واحد مسکوني 60 مترمربع و حداقل 90 مترمربع تعيين مي شود.
 رعايت محدوديت ارتفاع 
 مقررات مربوط به پيش آمدگی ساختمانی در گذرها
 ضوابط و مقررات پارکينگ
ضوابط و مقررات نمای شهری
ب- ضوابط معماری ساختمان
-    مقررات مربوط به شکل و ظاهر ساختمان
مطابق ضوابط و مقررات عمومی ساختمان، طراحی و اجرای ساختمان ها باید به صورتی باشد که به منظر خیابان، محله و مظاهر فرهنگی، طبیعی و ویژگی های ارزشمند محیط لطمه نزند. طرح های ساختمان باید به گونه ای باشد که فرم، مقیاس، مصالح، رنگ و تناسبات حجم آن با محیط اطراف هماهنگ باشد.
-    مقررات ساخت بخش های مختلف ساختمان
حياط
پله فرار و آسانسور
پخی

استاندارهای مجتمع مسکونی

ضوابط ساختمانی مجتمع های مسکونی

1: سطح کل زيربناي مجموع واحدهاي مسکوني حداکثر معادل 120% نسبت به سطح زمين مجاز مي باشد.
2: سرانه زمين ناخالص به ازاي هر واحد مسکوني حداقل معادل 100 مترمربع مي باشد.
3: مساحت کوچکترين واحد مسکوني نبايد از 80 مترمربع کمتر باشد.
4: حداکثر سطح اشغال مجاز در همکف معادل 35% سطح کل زمين مي باشد. سطوح زيربناي نگهباني، گلخانه، دوش و رختکن و سرويس هاي بهداشتي و استخر و فضاي سرپوشيده تفريحي کودکان مسئول محدوده فوق نمي شود.
5: احداث محل پارک اتومبيل به تعداد معادل حداقل 75% نسبت به تعداد واحدهاي مسکوني الزامي است.
6: حداقل سطح خالص پارکينگ به ازاي هر اتومبيل 5/12 مترمربع مي باشد.
7: حداقل عرض معابر دسترسي به محل هاي پارک 5/5 متر رعايت گردد.
8: مجموع سطوح تحت اشغال زيربناي ساختمانهاي مسکوني در همکف به اضافه سطح اشغال مسيرهاي اتومبيل رو و پارکينگ ها در شرايطي که پارکينگ ها در محوطه روباز پيش بيني مي شود نبايد از 60 درصد سطح کل زمين بيشتر باشد.
تعریف فضاها در طراحی ساختمان مسکونی
در طراحی ساختمان‌های مسکونی هریک از فضاها می‌تواند، سه ناحیه اصلی را در خود نمایان کنند. این سه ناحیه شامل موارد زیر هستند:
•    ناحیه فضاهای شخصی
•    ناحیه فضاهای جمعی
•    ناحیه فضاهای خدماتی
1.    فضای اصلی در طراحی ساختمان مسکونی؛ فضای نشیمن است که کارکرد آن به مثابه مکانی برای گردهم آمدن افراد خانواده و گفتگو است.
2.    فضای اتاق‌خواب، ناحیه‌ی خصوصی یک ساختمان مسکونی به حساب می‌آید. به بیان دیگر، اتاقخواب فضای اصلی یک خانه مسکونی برای استراحت و نگهداری از عناصر شخصی است.
3.    فضای غذاخوری، این فضا مکانی مناسب برای صرف غذا، چیدن میز و نگهداری ظروف غذاخوری است.
4.    فضای آشپزخانه، فصل مشترک بین فضاهای حوزه‌ خدماتی و حوزه‌های جمعی یک واحد مسکونی است. یعنی آشپزخانه هم محلی برای نگهداری از غذا و مواد غذایی، هم پخت غذا و هم انجام امور نظافتی است.
5.    فضای بهداشتی، شامل سرویس بهداشتی و حمام
6.    فضای نگهداری و انبار
7.    فضای موتورخانه، استخر و جکوزی
8.    فضای پارکینگ

مراحل طراحی ساختمان مسکونی

زمانی که پروژه‌ایی جهت طراحی ساختمان مسکونی به شرکت طرح معماری ایوان ارجاع داده می‌شود، مراحلی به شکل 0 تا 100 بر روی آن انجام می‌شود تا پروژه به شکل یک ساختمان مسکونی مورد پسند کارفرما تبدیل بشود.

  1. مشاوره طراحی پلان پروژه مسکونی بر اساس خواسته‌ها و انتظارات کارفرما از طراحی ساختمان
  2.  نقشه برداری از زمین پروژه و بررسی همجواریها، خیابان کشی‌ها و بررسی جوازهای لازم
  3.  شروع طراحی پلان پروژه ساختمان مسکونی براساس ضوابط شهرداری
  4. طراحی راه پله، جانمایی آسانسور و راه‌های دسترسی
  5. طراحی نمای ساختمان مسکونی براساس سبک مورد پسنمد کارفرما
  6. طراحی داخلی ساختمان مسکون براساس سبک منتخب
  7. طراحی تاسیسات داخلی ساختمان (تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی، تاسیسات گرمایشی)

مراحل طراحی ساختمان مسکونی

برآورد هزینه طراحی ساختمان مسکونی

برآورد هزینه‌های طراحی ساختمان مسکونی، همواره برای کارفرمایان محترم، جای سوال و پرسش داشته است. مورد اولی که در طراحی ساختمان باید بدان توجه شود، بحث هزینه زمینی هست که شما قصد ساخت ساختمان بر روی آن را دارید. مورد دوم، هزینه‌ی جوازهایی است که شما باید برای طراحی و ساخت ساختمان تهیه فرمایید. 

انتخاب مهندسین مشاور و هزینه‌های مربوط به طراحی پلان ساختمان در مرحله بعدی گنجانده میشوند. انتخاب نوع اسکلت ساختمان، اینکه اسکلت بتنی باشد و یا فلزی در برآورد هزینه کلی ساختمان موثر هستند. ساختمانهایی با اکسلت فلزی هزینه طراحی و ساخت بالاتری نیز خواهند داشت.

مورد بعدی، نوع متریالی که در طراحی و ساخت، ساختمان استفاده می‌کنید. مانند تمامی اجناسی که در تمامی مراحل، سفتکاری، تاسیسات و نازکاری استفاده می‌شوند، جزیی از مترایل مصرفی هستند. با توجه به میزان متراژ ساختمان و مساحت مفید و غیر مفید، متریال نیز تعیین می‌شوند.

طراحی نما نیز یکی از هزینه‌های اصلی ساختمان است که بسته به این نمای ساختمان شما، مدرن، کلاسیک، نیوکلاسیک و ایرانی باشد در هزینه تمام شده ساختمان موثر است.

طراحی داخلی بنا، طراحی آشپزخانه‌ها،سرویس‌های بهداشتی، نشیمن، پذیرایی و اتاق‌های خواب بسته به اینکه سبک کاری شما به چه صورت است، هزینه‌های متفاوتی خواهند داشت.

هزینه‌های طراحی و ساخت ساختمان مسکونی را می‌توانید در موارد زیر خلاصه کنید:
۱. متراژ بنا
۲. سبک طراحی 
۳. نقشه معماری
۴. نقشه فاز ۲
۵. طراحی نما
۶. نقشه مکانیکال ، برق و تاسیسات 
۷. نقشه محاسبات
۸. طراحی داخلی

هزینه طراحی ساختمان مسکونی

هزینه های اجرا به عوامل زیر وابسته است 
هزینه های 
۱.نظارت مهندسی
۲.مجوز های لازم از مراجع قانونی
۳.هزینه ی گودبرداری
۴.عملیات فونداسیون 
۵. عملیات پی ریزی سازه و اسکلت و نوع آن
۶.عملیات اجرای سقف ها 
۷.اجرای سقف ها 
۸.دیوار کشی یا به اصطلاح سفت کاری
۹. تاسیسات و برق و آب 
۱۰.عملیات نازک کاری گچ و سرامیک 
۱۱.نصب در و پنجره و چراغ ها

خدمات مجموعه ایوان در طراحی ساختمان مسکونی

خدمات طراحی ساختمانی و صنعتی از با اهمیت ترین خدمات مهندسی و ساختمانی می باشند. برگشت سرمایه ، داشتن بازدهی و کارایی لازم پروژه اجرا شده و امنیت و آسایش بهره برداران آتی، با دریافت خدمات حرفه ای امکان پذیر می گردد.

این مجموعه خدمات می بایست توسط فردی با تجربه و کارآزموده مدیریت شوند تا طرح هماهنگی لازم و کافی با بخش های مختلف و با نظرات کارفرما داشته باشند. همچنین طراحی ساختمان می بایست بر اساس مطالعات قبل از اجرای پروژه ، برنامه های استراتژیک پروژه و برندینگ باشد.

شرکت طرح معماری ایوان طراحی ساختمان مسکونی در تمامی مراحل، طراحی پلان، طراحی نما، طراحی داخلی را در دپارتمان های معماری، معماری داخلی، دکوراسیون، سازه و تأسیسات با بهترین کیفیت ارائه می دهد.

کلیه خدمات طراحی و معماری مجتمع مسکونی، منازل مسکونی-ویلایی و آپارتمانهای مسکونی در شرکت ایوان با سرپرستی مهندس علی رامشک انجام میشود، شما میتوانید از خدمات مشاوره قبل از طراحی ما به طور رایگان بهره مند شوید.

طراحی ساختمان

نمونه طراحی و ساخت مجتمع مسکونی

مشاهده و بررسی نمونه طراحی مسکونی و ساخت مجتمع‌های شرکت طرح معماری ایوان شما را در انتخاب مطمئن‌تر ایوان به عنوان مجری و طراح منازل مسکونیتان یاری میکند. با مشاهده نمونه طراحی‌ها با سیاق فکری ما آشنا و تبلور روح هنر آمیخته با مهندسی را در ایده‌های نوین ایوان درک خواهید کرد.

مشاهده نمونه کارهای طراحی ساختمان مسکونی شرکت ایوان

ساختمان مسکونی نفت

ساختمان مسکونی بهارستان

ساختمان مسکونی الهیه

جهت مشاوره طراحی و ساخت ساختمان مسکونی با ما در ارتباط باشید

مشاوره رایگان