طراحی روف گاردن (بام سبز)


روف گاردن، ایوان
روف گاردن، ایوان

چرا روف گاردن؟

فرار به پشت بام در محیط های شهری چیز جدیدی نیست. تصویر یک روح منزوی یا یک زوج هیجان زده که به دنبال خلوتی بر فراز یک ساختمان بلند در شهر هستند تقریباً کلیشه است.
اما ، امروز ، پشت بام ها به جای اینکه توسط تجهیزات صنعتی و سطوح عایقی احاطه شده باشند ، می توانند یک محیط سبز خنک کننده و یک استراحت واقعی ارائه دهند. بیشتر ما سقف داریم، اما واقعاً چه تعداد از ما از این سقف به غیر از سرپناه استفاده می کنیم؟ خوشبختانه، نسل جدیدی از سازندگان، معماران منظر، مقامات دولتی و صاحبان املاک در حال کشف مزایای بسیاری از باغ های پشت بام و همچنین سایر ویژگی های یک بام سبز هستند.

روف گاردن

در دهه های 1930 و 1940 باغ های بام در شهرهای آمریکا ظاهر شدند و در دهه 1960 محبوبیت بیشتری یافتند و به طور فزاینده ای متخصصان، توسعه دهندگان و سازندگان طراحی را از منطق محیطی و منطق عملکرد خود متقاعد کردند. همانند مراکز خرید، میدان ها ، دهلیزها و حیاط ها ، ایجاد باغ های بام باعث گسترش چشم انداز عملکردی در محیط ساخته شده و تجربه بازدید کننده را به طرز چشمگیری غنی کرده است. در واقع بالای یک سازه ساخته شده، هم سطح یا بالاتر از سطح زمین اطراف، باغ های بام در نظر گرفته شده اند که باعث افزایش طول عمر مواد بام ، بهبود احتباس آب پس از یک رویداد باران ، کاهش اثرات جزیره گرمایی شهری و ... می شود، و در تعاملات انسانی بسیار می تواند موثر باشد. به طور معمول ، روف گاردن شامل روسازی ، گیاهان ، مبلمان ، سازه های ساخته شده ، مجسمه سازی و اغلب استخرها یا چشمه ها است. باغ های بام می توانند ضمن تغییر فضای غفلت شده شهری ، محیط های ارزشمندی را برای غذا خوردن و معاشرت ، استراحت و تفریح ​​فراهم کنند.

روف گاردن

برای درک بهتر مزایای انرژی باغ پشت بام ، درک مفهوم جزیره گرمایی شهری ، افزایش دما که تقریباً در همه مناطق شهری مشاهده می شود ، مهم است. تابش خورشید بر روی بتن ، آسفالت و سایر مواد ساخته شده توسط انسان محیط شهری را بسیار سریعتر گرم  می کند. نتیجه این امر یک منطقه بزرگ هوای گرم است - یک جزیره گرمایی در محیط های شهری.
گرچه این امر به گرم نگه داشتن شهرها در زمستان کمک می کند ، اما جزیره گرمای شهری باعث گرم شدن شهرها و باعث ایجاد تابستان هایی داغ و طاقت فرسا می شود ، این بدان معناست که تهویه هوا و سایر تجهیزات خنک کننده باید بیشتر و طولانی تر کار کنند. افزایش تقاضای انرژی باعث ایجاد فشار واقعی در شبکه های الکتریکی می شود و می تواند قبض های انرژی با رقم های درشت پر کند. با این وجود یک روف گاردن می تواند بار را از روی دوش منازل و ساختمانهای تجاری بکاهد. یک مطالعه توسط شورای تحقیقات نشان می دهد که یک سقف در معرض خورشید ممکن است به اندازه 158 فارنهایت در یک روز آفتابی گرم شود. یک سقف یکسان ، وقتی توسط یک باغ بام سبز و سایه دار پوشانده شود ، فقط با 77 درجه فارنهایت، نسبتاً خنک می ماند.

روف گاردن

علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی ، باغ های پشت بام تأثیر مفیدی بر روی سقف ها دارند. بیشتر سقف ها ، به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب ، باد ، برف و باران ، از نظر تغییرات دما دچار آسیب هایی می شوند. این دمای شدید باعث می شود که غشای سقف در هوای خنک تر کوچک شده و در هوای گرم گسترش یابد.
تمام این جمع شدن و تورم باعث می شود سقف آسیب ببیند و طول عمر آن کاهش یابد ، اما باغ های پشت بام می توانند کمک کنند. در تحقیقاتی که در بالا ذکر شد، سقف برهنه با نوسانات دمای روزانه 83 درجه فارنهایت روبرو شد. باغهای پشت بام این دما را به 22 درجه فارنهایت کاهش داد.

روف گاردن

یکی از خدمات مجموعه ایوان، طراحی روف گاردن می باشد.