همه چیز درباره آسیب زدن موریانه به پارکت لمینت


حشرات موذی همواره و همه‌جا در کمین هستند تا به وسائل خانه آسیب بزنند و در آرامش ما خللی ایجاد کنند. یکی از بدترین آفتهای که می‌تواند به یک خانه با مصنوعات چوبی وارد و دکوراسیون داخلی آنجا را تا سر حد نابودی ببرد، موریانه می‌باشد. در این مطلب از بلاگ ایوان، قصد داریم درباره آسیب موریانه به پارکت لمینت بیشتر صحبت کنیم.

 

 • آیا پارکت لمینت موریانه میزند؟

پاسخ به این سوال که آیا «پارکت لمینت» موریانه می‌زند؟ موضوعی پر سرچ در گوگل است که بسیاری از خانوارهایی که دارای کفپوش پارکت لمینت در منزل هستند این سوال را حداقل یکبار پرسیده‌اند.
 امروزه کفپوش‌های پارکت لمینت در بین طراحان دکوراسیون طرفداران زیادی پیدا کرده و ظاهر چوب مانند این کفپوش دل خیلی از سخت پسندان را برده است.
قبل از اینکه این نوع کفپوش اختراع شود، عاشقان چوب و مصنوعات چوبی از همین متریال طبیعی به عنوان کفپوش استفاده می‌کردند. بسیاری از افراد هم با علم بر اینکه چوب ممکن است دچار آسیب‌های فراوان به وسیله موریان بشود، به سراغ کفپوش چوبی می‌رفتند. 
اما سوال اینجاست که کفپوش‌های صنعتی طرح چوب یعنی «پارکت لمینت» هم توسط موریانه آسیب می‌بینند؟ برای پاسخ به این سوال اول به معرفی موریانه می‌پردازیم.
 

آیا به پارکت لمینت موریانه میزند

 

موریانه چیست؟

از میان حشرات موذی که ممکن است به خانه شما راه پیدا کنند، موریانه از تمامی آنها خطرناکتر است. موریانه حشره بسیار کوچک با ساختار بدنی همانند مورچه است. برخی از این موریانه ها نیز بالدار هستند و  قدرت جوندگی و تخریب بسیار بالایی هم دارند.
بدترین بخش حضور موریانه در خانه این است که آن ها در چند سال اول حتی قابل رویت هم نیستند به این معنی که حضور آنها هیچ نشانه‌ایی ندارد. موریانه ها عاشق چوب هستند و اصولا سیستم گوار ش آنها طوری ساخته شده که مواد سلولزی مانند چوب را به انرژی تبدیل کنند. 
روش‌های مختلفی برای از بین بردن موریانه وجود دارد. اما بهترین راه جلوگیری از ورود آنها به خانه است.
موریانه‌های بدنی به رنگ شیری، زرد و یا قهوه‌ایی دارند و در بسترهای مختلفی مانند زیر خاک، چوب خشک و یا چوب‌های مرطوب زندگی می‌کنند.
بیشتر موریانه‌هایی که داخل ایران وجود دارند از نوع زیر زمینی هستند و اغلب در شهرهای مرطوب ایران مانند شهرهای شمالی ایران زندگی می‌کنند.
این حشره موذی به صورت گروهی زندگی میکنند و ملکه مادر آنها قدرت بالایی در تخم ریزی و زاد ولد دارند.

جلوگیری از آسیب موریانه به پارکت لمینت
 

 • نشانه‌ های موریانه زدن پارکت لمینت

موریانه‌ها عاشق تغذیه از چوب هستند اما چوب‌های زنده و پر از مواد سلولزی زنده. پارکت لمینت‌های چوبی از چوب‌هایی که سالها خالی از مواد غذایی مورد نیازموریانه‌های شده‌اند، تولید می‌شوند. با این حال نباید از اینکه این نوع پارک لمینت توسط موریانه تخریب نمی‌شود مطمئن بود. 
پارکت لمینت‌های چوبی اگر در محیط‌های گرم و مرطوب شمال و یا جنوب ایران نصب شوند، همچنان می‌توانند طعمه خوبی برای این موریانه‌ها باشند.
زمانی که موریانه‌ها در حال آسیب زدن به پارکت لمینت چوبی هستند، نشانه‌هایی از این فعالیت تخریبگرانه آنها وجود دارد. زمانی که این موجودات ریز وحشی در حال فعالیت هستند؛ بالهای خود را می‌کنند و فضله‌های کوچک قهوه ایی رنگی را نیز از خود به جا می‌گذارند. با دیدن این نشانه‌های سریعا برای از بین بردنشان دست به کار بشوید.
 

نشانه‌ های موریانه زدن پارکت لمینت

 

 • آسیب های موریانه به پارکت لمینت

این حشرات موذی معمولا به لایه های مرکزی پارکت لمینت چوبی نمیتوانند آسیبی وارد کنند چرا که این بخش از چوب مواد مغذی کمتری برای آنها دارد. پس اگر موریانه به پارکت لمینت آسیب بزند این آسیب معمولا لایه‌های خارجی را درگیر میکنند.
اگر برای استفاده از پارکت لمیت چوبی نسبت به انواع فراوری شده اصرار دارید حتما از پارکتهایی که از چوب درختان زیر تولید شده‌اند استفاده کنید.

 1. چوب درخت گیلاس سیاه 
 2. چوب درخت گردوی سیاه 
 3. چوب درخت بلوط
 4. چوب درخت سدر
 5. چوب ددرخت ردوود

این چوب‌ها به دلیل اینکه بسیار مقاوم و گران قیمت هستند در ساخت و تولید محصولات چوبی مانند انواع مبلمان و تخت‌خواب نفیس استفاده می‌شوند. سرسختی این چوبها و کمبود مواد سلولزی در داخل بافتشان باعث عدم محبوبیشتان در میان کلونی موریانه ها شده است.

آسیب های موریانه به پارکت لمینت

 

 • اگر به آسیب موریانه به پارکت لمینت توجه نکنیم، چه اتفاقی میافتد

عدم توجه به حضور موریانه در هر فضایی به معنای گسترش این حشرات موذی به تمامی قسمتهای منزل است. در این گسترش تمامی قسمتها و بخشهای چوبی خانه دچار آسیب خواهد شد. بهتر است از پارکت لمینت مهندسی که مستقیماً از چوب طبیعی تولید نشده و با مغزی HDF (چوب فرآوری شده همراه با رزین) ساخته می‌شود استفاده کنید که مستقیما ضد موریاه هستند.

اگر به آسیب موریانه به پارکت لمینت توجه نکنیم، چه اتفاقی میافتد

 

 • چگونگی جلوگیری و از بین بردن موریانه پارکت لمینت

بعد از اینکه مطئن شدید موریانه‌ها به پارکت لمینت منزل شما در حال آسیب رساندن هستند. اقدامات زیر را انجام بدهید

 • نابودی مسیر موریانه‌ها از داخل ساختمان
 • سم پاشی داخل و اطراف ساختمان
 • هنگام سم‌پاشی روی وسایل بزرگ چوبی مانند مبلمان پوشیده شود.
 • مسدود کردن تمامی درزهایی که احتمال نفوذ موریانه ئر آنها وجود دارد.
 • خشک نگه داشتن پارکت لمینت

برای جلوگیری از آسیب موریانه به پارکت لمینت از نصب پارکت چوبی در محیط‌های گرم و مرطوب خوداری کنیم. در این محیطها حتما تمامی درزها و راه های ورود موریانه به منزل را مسدود کنیم.

 

جلوگیری و از بین بردن موریانه زدن به پارکت لمینت
 

 • چگونه پارکت لمینت موریانه زده را ترمیم کنیم؟

بهتر است از انواع پارکت لمینت‌هایی که از چوب‌های فراوری تولید شده‌اند، استفاده کرد. این نوع لمینت‌ها علاوه بر اینکه ارزان قیمت‌تر هستند و ظاهر چوبی شکل داراند، مقاومت بالای 90 درصد هم در برابر موریانه دارند. 
در پارکت لمینت‌های فراوری شده از مواد ترکیبی مقاومت استفاده شده است. نکته دیگری که پارکت لمینتهای فراوری شده را در مقابل انوع چوبی برتری می‌بخشد نوع نصب آنهاست. هنگام نصب پارکت لمینت صنعتی از فوم و عایق ضد صدا استفاده میشود و همین فوم اگر مرغوبیت بالایی داشته باشد، عایق بسیار خوبی برای مقابله با موریانه خواهد بود.
در نهایت اگر پارکت لمینت چوبی دچار آسیب موریانه شد، بهتر همان ورقه لمینت را جدا کرده زیر آنها کامل سمپاشی کنید و هرگونه رطوبت را از بین ببرید. زمانی که مطمئن شدید هیچ اثر دیگه‌ایی رطوبت و موریانه نیست پارک لمنیت جدید را برای همان قسمت نصب کنید.

 

در پایان...
در این مطلب با موریانه و انواع آسیب احتمالی که این آفت به منازلی که وسایل چوبی دارند، میزنند، آشنا شدیم. برای جلوگیری از آسیب موریانه به پارکت لمینت حتما از انواع پارکت لمینت فراوری شده با هسته HDF استفاده کنیم. برای خرید پارکت لمینت بر روی لینک زیر کلیک کنید.نظرات شما