ایده برای طراحی رستوران سنتی با آجر دکوراتیو


طراحی رستوران با آجر دکوراتیو
طراحی رستوران با آجر دکوراتیو

طراحی رستوران، در این مقاله از ایوان به سراغ بررسی طراحی داخلی رستورانی در کشور چین میرویم که به تازگی افتتاح شده است. دکوراسیون رستوران مورد بررسی در این مقاله سبک روستیک دارد که با دیوارهای آجری اش توانسته در دل مشتریان جای خودش را به خوبی باز کند.

ایده برای طراحی رستوران سنتی

در ادامه به بررسی بخش‌های مختلف این رستوران می‌پردازیم.

ایده طراحی رستوران به سبک روستیک

 نام این رستوران در زبان چینی نیچا است که ترجمه آن به فارسی سلام میباشد. در طراحی رستوران نیچا سعی شده که به سنت و فرهنگهای مورد علاقه مردم منطقه دقت شود. 

طراحی رستوران با آجر

 این رستوران در یکی از مناطق متوسط نشین پکن توسط یک شرکت معماری معروف احداث شده است. این شرکت معماری با طراحی خاص و استفاده زیاد از آجرهای دکوراتیو در نمای این ساختمان ظاهری چشم نواز و جذاب از این ساختمان در میان ساختمانهای خاکستری رنگ این منطقه ایجاد کرده است.

طراحی رستوران با آجر دکوراتیو

آجرهای دکوراتیو قرمز رنگ به کرات در دیواره‌ها، سقف و حتی کف این بنا استفاده شده است. برای اینکه اصالت بنا حفظ شود بسیاری از آجرهای قدیمی این بنا حفظ شده‌اند. نکته جالب اینجاست طراح و دکوراتور رستوران نینجا آجرهای جدید را نیز از میان آجرهای بازیافتی و از ساختمانهای قدیمی شانگهای انتخاب کرده است و سپس به پکن آورد. این آجرهای بازیافتی از منظر کیفیت و مرغوبیت تفاوتی با آجرهای قبلی ساختمان ندارد.

ایده برای طراحی رستوران

 نمای خارجی این ساختمان بازسازی شده است و آجرهای نما طوری چیده شده‌اند که احساس توخالی بودن و حس نمای پارکت مانند را در بیننده القا کنند. این آجرها تابش مستقیم آفتاب را در طول روز خنثی میکنند و در طول شب سایه‌های زیبای را ایجاد میکنند.

ایده طراحی رستوران سنتی با آجر دکوراتیو

در قسمت ورودی پارتیشن فولادی نصب شده است تا یک محل گذار مناسبی باشد برای کسانی که میخواهند به رستوران وارد بشوند و یا از آن خارج شوند. بدین شکل مشتریان هنگام خروج مستقیما به عابران پیاده برخورد نمیکنند و هنگام ورود نیز به سایر افراد داخل رستوران.

ایده برای طراحی رستوران در سبک روستیک

معمار این بنا پله ها را از جنس فولاد داغ دیده تهیه کرده و از رنگ خاکستری تیره برای ایجاد کنتراست رنگی با آجرهای قرمز رنگ بهره برده است. اگر به عکسهای این رستوران بیشتر دقت کنید آثار و علائمی از گچ سفید رنگ نرمی را مشاهده میکنید که از بالای دیوار به پایین ریخته است. استفاده از گچها هم به دلیل اجرای سبک روستیک در این رستوران بوده و هم برای پوشاندن کابلها و سیمهای برق. از طرفی این گچها فضا را نیز روشنتر کرده است.

ایده برای طراحی رستوران به سبک روستیک

چیزی که به کرات در دکوراسیون داخلی این ساختمان دیده میشود؛ استفاده مکرر از خطوط است. طراح دکوراسیون داخلی این رستوران سعی کرده از پرترهء زنان مختلف به عنوان دیوارآویزهای دکوراتیو این رستوران استفاه کند.  این پرتره‌ها توسط خود معمار با خطوط انتزاعی کشیده شده اند. این پرتره‌ها نمایانگر چهره و لباس سنتی مردمان پکن هستند.

ایده برای طراحی رستوران به سبک روستیک با آجر

یکی دیگر از دیوار آویزهای دکوراتیوی که در این این رستوران دیده میشود، استفاده از صنایع دستی منحصر به فرد ژیلان کاپو (منطقه‌ایی خاص در پکن) است. ملیله‌های ژیلان کاپو با رنگها و الگوهای مختلف توسط صنعتگران محلی ساخته میشوند. رنگهای این صنایع دستی طوری انتخاب میشوند که با رنگهای رایج در هر قسمت از رستوران هماهنگ باشند.

ایده طراحی رستوران با استفاده از آجر دکوراتیو

در طراحی ساختمان این رستوران سعی شده که حال و هوای اصیل فضای رستوران حفظ شود. در این طبقه یک اتاق خصوصی بزرگ، یک اتاق کوچک و یک فضای ناهارخوری بزرگ و عمومی وجود دارد. این اتاقها به ترتیب با کاشی‌های چینی سبز و کاشی‌های سرامیکی قرمز تزئین شده ‌اند.

طراحی رستوران به وسیله آجر دکوراتیو

کف تراس رستوران نیز با آجرهای قرمز رنگ آراسته شده است. چراغهای حبابی شکل در اطراف دیوار رستوران طوری نصب شده‌اند که مشتریان حتی از دور دست نیز از بتوانند این رستوران را از بقیه ساختمانهای خیابان تشخیص بدهند.

طراحی رستوران با استفاده از آجر دکوراتیو

طراحی رستوران در شرکت طرح معمار ایوان

امروزه بین صاحبان رستورانها رقابت شدیدی برای جذب مشتریان بیشتر و از آن مهمتر حفظ آنها برای طولانی مدت به عنوان مشتریان همیشگی است. اگر از مشتریان یک رستوران سئوال شود که چرا برای بار دوم یا سوم به یک رستوران خاص مراجعه کرده اند، قطعا جواب خواهند داد که علاوه بر کیفیت غذا جذابیتهای ظاهری رستوران و کافی شاپ از جمله دکوراسیون و نحوه طراحی کافی شاپ و رستوران باعث شده که آنها، آن رستوران را برای چندمین بار انتخاب کند.

بنابراین موضوع طراحی رستوران، مساله مهمی است که صاحبان رستورانها برای کسب سود اقتصادی بیشتر باید به آن بیشتر از گذشته دقت کنند. در همین زمینه شرکت طرح معماری ایوان با 20 سال سابقه درخشان در زمینه طراحی باغ رستوران و کافی شاپ از ابتدای طراحی پلان تا اجرای نهایی دکوراسیون در کنار شما باشد.