نام ویلاهای مدرن جهان از دیدگاه CNN


نام ویلاهای مدرن جهان از دیدگاه CNN
نام ویلاهای مدرن جهان از دیدگاه CNN

8 ویلای مدرن جهان از دیدگاه نشریه معتبر سی ان ان | ویلاهایی که در صعب العبورترین نقاط جهان ساخته شده اند.

شبکه خبری CNN از قدیمی‌ترین و باسابقه‌ترین های خبری در جهان است که در بخش Styleخود به بررسی و انتشار آثار معماری برتر دنیا از دیدگاه منتقدین معماری می‌پردازد. در این مقاله به مرور  یکی از کتابهای منتشر شده توسط آگاتا تورمانوف، مورخ هنر، در زمینه بررسی ساخت و طراحی ویلا در محیطهای صعب العبور می‌پردازیم

در این مقاله با موارد زیر آشنا می‌شویم:

  1. آشنایی با ویلا صخره | کانادا
  2. آشنایی با طراحی ویلا | هیرافو
  3. آشنایی با طراحی ویلا بروی صخره | اسپانیا
  4. آشنایی طراحی ویلا | اسکارپا پرتغال
  5. آشنایی با ویلا درختی | چین
  6. آشنایی با طراحی ویلا | اسکارپا
  7. آشنایی با ویلا تاشو |  آمریکا
  8. آشنایی با ویلا در گرانادا اسپانیا

آگاتا تورمانوف یک مورخ هنر، طراح و نویسنده چندین کتاب در زمینه طراحی داخلی و معماری است. در زیر گزیده ای از کتاب جدید او "معماری ادگی: زندگی در غیر ممکن ترین مکان ها"  که توسط لنوو را منتشر شده است را مرور میکنیم.

از دیدگاه وی، معماری می تواند با طبیعت به شیوه های بیان و در عین حال ظریف و معمولی درنیامیزد. ایده در معماری اغلب برای هماهنگی و تسلط بر مناظر نیست؛ اگرچه گاهی در معماری با دامنه های شیب دار ، صورت صخره ای و کوهستان مواجه هستید که این مسائل خود می تواند یک چالش را نشان دهد.

برخی از جالب ترین معماران امروزی برای اثبات این نظم و انضباط ، کاملاً به معنای واقعی آماده نمایش شاهکارای کاریشان در قالب طراحی ویلا مدرن هستند. در اینجا هشت نمونه از ویلاهایی را بررسی میکنیم که در فضاهایی که از نظر اقلیمی طراحی و ساخت ویلا، آسان نیست؛ بنا شده‌اند. دیدن این ویلاها خالی از لطف نیست و میتواند حاوی نکات مثبتی برای دوستداران معماری باشد.

ویلاهای مدرن جهان

 

ویلا صخره در کانادا (Nova Scotia, Canada)  

 

ویلای خارجی معروف

Greg Richardson / MacKay-Lyons Sweetapple Architects

ساخت ویلا کلیف هاوس ، در ساحل اقیانوس اطلس در نوا اسکوشیا، یک طراحی مبتکرانه و خلاقانه در چشم انداز ساحلی است.

از ارتفاع تپه، ویلا کاملاً عادی به نظر می رسد. اما از ساحل، می بینید که در واقع بر روی صخره ای فرو رفته است که معماران می گویند "هدف این است که تجربه شخص از منظره از طریق احساس سرگیجه و حس شناور شدن بر روی دریا بالا رود."

طراحی نمای ویلا به شکل فلزی گالوانیزه که حالتی جامد و سخت را ارائه می دهد و در کنار صخره های اطراف، سفت و سخت به نظر میرسد. معماری فضای داخلی از عناصر چوبی است که باعث ایجاد آرامش در داخل و خارج می شوند.

ویلا هیرافو در ژاپن (Niseko, Hokkaido, Japan)

 

ویلا هیرافو ژاپن
Florian Busch Architects

معماران در پشت این ویلا ییلاقی منحصر به فرد که در دومین جزیره بزرگ ژاپن هوکایدو قرار دارد، ساختاری به شکل L ایجاد کردند تا خانه را به تپه متصل کنند.

ویلا به شکلی طراحی شده که گویی دو مکعب بر روی یکدیگر ایستاده اند و این تصور پویا را می دهند که کل ساختار ممکن است ازروی شیب پایین بیفتد. ورودی خانه و فضاهای خصوصی در مکعب پایینی قرار گرفته است ، در حالی که در داخل ، یک راه پله به قسمتهای نشیمن و آشپزخانه در طبقه فوقانی منتهی می شود.

سازه جامد از بتن آرمه ساخته شده است که در داخل خانه خام باقی مانده است تا با پنجره های بزرگ و دهانه های لعاب دار ، مخلوط بصری محکم ایجاد شود.

ویلا بروی صخره در اسپانیا (Calpe, Alicante, Spain) 

 

ویلا صخره اسپانیا

خطوط هندسی ، شاخصه اصلی این پروژه است. این ویلا بر روی صخره ایی در منطقه آلیکانته اسپانیا است. ویلا در یک دامنه بسیار شیب دار تعبیه شده است. این زمین غیر معمول و بسیار دشوار زمین الهام بخش از یک شکل تخیلی و سه بعدی است که یک ارتباط بصیر و شگفت آور را با محیط اطراف خود دعوت می کند.

تاریخ عجیب و آینده رادیکال معماری حباب

این ویلا که در صخره ها واقع شده است به معنای واقعی کلمه در بالای محوطه تپه به شکل معلق است. این بنا از بتن ساخته شده و از خارج عایق شده است؛ همچنین این ویلا توسط گچ سفید آهک پوشانده شده است که توسط معماران به دلیل انعطاف پذیری و صاف بودن آن انتخاب شده است.

نمای اصلی ویلا کاملاً منظره ای خارق العاده از آب ارائه می دهد  و به نظر می رسد استخر بی نهایت بزرگ است و تراس به شکل گسترده در سطح زمین قرار دارد  و ویلا را به سمت دریا گسترش دهد.

ویلا درختی در چین (Xiuning, China)

 

ویلا درختی چین
Chen Hao / Bengo Studio

ویلا Qiyunshan معروف به ویلای درختی است. اما اشتباه نکنید، این ویلا یک خانه درختی نیست که بر روی درخت ساخته شده باشد بلکه، یک ویلا با ارتفاع 11 متر در یک جنگل سرو در استان شرقی آنهویی چین است.

یک تالار ورودی باریک و منحنی، منحنی های جاده اطراف را تکرار می کند. در داخل ، عناصر مجزا از این شکل پیچیده در سطوح مختلف قرار گرفته و با جهات مختلفی روبرو هستند.

یک راه پله مارپیچ مرکزی به اتاقهای مینیمالیستی با پنجره های دیواری به دیوار منتهی می شود که به عنوان قاب‌هایی برای نمای چشمگیر استفاده می شوند. محوطه نشیمن و اتاق های خواب عمدتاً کوچک هستند ، زیرا معماران می خواستند به جای یک خانه خانوادگی گسترده، نقاط رصد ایجاد کنند.

از مواد طبیعی برای به پایان رساندن ساختمان، از جمله چوب سرو سدر، به دلایل زیبایی شناختی و همچنین عملی استفاده می شود.

ویلا اسکارپا در پرتغال (Luz, Algarve, Portugal)

 

ویلا اسکارپا پرتغال

چشم انداز رویایی منطقه آلگاروه پرتغال، به شکلی است که به تنهایی به زیبایی‌های بصری یک بنای معماری بی نظیر جلوه می بخشد.

طراحی ویلا اسکارپا یک غول هندسی سفید است که با یک تپه شیب دار مشرف به روستای پریا دا لوز تعادل برقرار می کند. با توجه به قوانین سختگیرانه در مورد ساخت و ساز در این خط ساحلی ، سازه نمی تواند از حریم خانه قبلی فراتر رود. اما معمار ماریو مارتینز راهی جالب و جذاب برای به دستیابی به یک طرح نسبتاً کوچک اما خلاقانه پیدا کرد. ایده در واقع طراحی ویلایی بود که از بالا به شکل یک چشم انداز باشد. این امر با گنجاندن یک تراس سقف مانند که سبکی خاص را القا میکرد، محقق شد. با توجه به وزش باد غالب موجود در این منطقه، این ساختار نه تنها جذاب، بلکه بادوام است.

ویلا تاشو در آمریکا (Los Angeles, California, United States)

 

ویلا تاشو امریکا

ویلا  Slice and Fold House، در لس آنجلس، شبیه یک قطعه اریگامی است که گویی با دقت تا شده است. این ویلا طراحی خیره کننده ای بین خطوط تیز و زاویه دار و بازشونده در اندازه های مختلف دارد که باعث می شود نور طبیعی هر اتاق را پر کند. نمای ویلا از اشکال و حجم های مختلفی ساخته شده است که بزرگترین آنها - عرشه سقف با پانوراماهای خیره کننده کوههای سن گابریل - با الهام از ویلاهای مدرنیستی لوکوربوزیه ساخته شده است.

قسمت های بزرگی از خانه در اعماق زمین غرق شده است که برای بنای ساختار عظیم این ویلا در شیب تند، زمین عمیقاً حفاری شده است.

ویلا کانادایی در کوه های کبک (La Binocle- Eastern Townships Quebec, Canada)

 

ویلا کبک کانادا

پنجره های جلوی غول پیکر این ویلا که در نزدیکی کوهی در کبکِ کانادا واقع شده است، منظره ای پانوراما از منطقه جنگلی اطراف را فراهم می کند.  این ویلا متشکل از دو ساختار بزرگ است که  ساختار بزرگتر میزبان محل زندگی افراد مختلف است و این در حالیست که بخش کوچکتر  دارای دو اتاق خواب و محلی برای استراحت است.

طراحی ساختمان ویلا تا حدودی با گنجاندن سقف های پر شیبکه به سمت پایین شیب دار می شوند ، محدود می شود و میزان نور خورشید را در ماه های گرم تابستان محدود می کند.

پایه های این سازه که بر روی تپه قرار گرفته اند ، به زمین لنگر انداخته شده و ساختمان با چوب های به رنگ قهوه ایی سوخته پوشیده شده است تا بیشتر با محیط اطراف آن آمیخته و مچ شود.

Naturehumaine، موسسه معماری و طراحی مستقر در مونترال، درباره این ویلا می نویسد: "این پروژه علاوه بر ارتقاء چشم انداز، فضایی قابل تامل است و باعث آرامش می شود."

ویلا در گرانادا اسپانیا (Casa Del Acantilado- Salobreña)

 

ویلا گرانادا اسپانیا

این ویلا در سواحل گرانادای اسپانیا ساخته شده است، Casa Del Acantilado ، که به نام "ویلاصخره" نیز معروف است. ساخت این ویلا  در واقع ادای احترام به معمار، آنتونی گائودی است. زاویه در نظر گرفته شده برای ساخت این ویلا تا حد زیادی، چالش برانگیز شیب (تقریباً 42 درجه) به نظر می رسد به جای محدود کردن خلاقیت شرکت معماری در پشت طراحی  الهام بخش است.

ویلا طوری طراحی شده که ظاهراً نه تنها در تپه دفن شده، بلکه در زیر یک سقف خیالی پنهان شده است. همانطور که در عکس مشاهده می شود، شکل خمیده و سطح بافت آن شبیه به پوست اژدها یا امواج دریا است. ویلای Casa Del Acantilado در دو طبقه قرار دارد - یکی اختصاصی به یک فضای زندگی در فضای باز و دیگری با فضاهای صمیمی تر. شرکت طراحی دکوراسیون و معماری ایوان با سال ها تجربه در زمینه طراحی ویلا کلاسیک، ایرانی و مدرن آماده ارائه خدمات به مشتریان است.

منبع مقاله: "معماری Edgy: زندگی در غیر ممکن ترین مکان ها"، منتشر شده توسط Lannoo، اکنون منتشر نشده است.