آموزش گام به گام نحوه نصب و اجرای کاغذ دیواری


آموزش نصب کاغذ دیواری
آموزش نصب کاغذ دیواری

برای نصب کاغذ دیواری توسط خودتان باید یک نقشه و یا پلان مشخص داشته باشید. اینکار بسیار آسان بوده و با قدری خلاقیت میتونید ظاهر خونتونو دگرگون کنید. انتخاب کاغذ دیواری برای طراحی و بازسازی دیوارهای اتاق خواب و اتاق نشیمن همواره یکی از بهترین گزینه ها بوده است. در بازار لوزام دکوراتیو آنقدر کاغذ رنگی های مختلف با طرح ها و رنگ های مختلف وجود دارد، که هرگونه سلیقه و دیدگاه فکری را میتواند راضی نگه دارد.

آموزش نصب کاغذ دیواری

طراح مشهور دکوراسیون داخلی، آلیسون اندرسون، چند پیشنهاد منحصر به فرد در رابطه با اینکه چگونه دیوارهای خانه را به زیبایی توسط کاغذ دیواری بپوشانید، دارد. بنابراین اگر شما چند رول کاغذ دیواری خریداری کرده اید و یا قصد آن را دارید که خریداری کنید اما میخواهید خودتان نصب آنها را به عهده بگیرید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

طریقه نصب کاغذ دیواری

ابزار مورد نیاز برای نصب کاغذ دیواری

به طور کلی برای نصب کاغذ دیواری به وسایل زیر احتیاج دارید:

  • چسب PVA
  • قلمو کوچک و بزرگ
  • مداد
  • قیچی
  • تیغ کوچک(کاتر)
  • ماله یا همان خط کش صاف کننده
  • چند رول کاغذ دیواری

نحوه نصب کاغذ دیواری

مراحل نصب کاغذ دیواری

در اولین قدم، شما باید مطمئن شوید که تمام رول های کاغذ دیواریی که انتخاب کردید باید در نور روز ظاهری یکدست چه از نظر بافت و از از نظر رنگ داشته باشند. یکدست بودن رنگ و بافت در کاغذ دیواریی هایی با رنگ تیره مساله ایی آشکار است اما در کاغذ دیواری هایی با رنگ روشن نیاز به دقت و توجه بیشتری دارد. همچنین به این نکته که چه پترن کاغذ دیواری را در ابتدا و بر روی دیوار اصلی میخواهیم نصب کنیم هم ، مساله دیگریست.

نحوه چسباندن کاغذ دیواری

به هرحال برای اجرای کاغذ دیواری به زیباترین و بهترین شکل ممکن باید یک پلان مشخص داشته باشید. برای این کار نیاز به یک خطکش فلزی تک لبه دارید. برای نصب چسب کاغذ دیواری به جای قلمو از خطکش استفاده کنید؛ چرا که خط کش باعث می شود که چسب کاغذ دیواری به شکل یکدست و نرمی بر روی دیوار پخش شود.

روش نصب کاغذ دیواری

توجه داشته باشید که برخی از چسب های کاغذ دیواری ممکن است خط و یا ردی در پشت کاغذ (به خصوص اگر کاغذ دیواری نازک باشد) به جای بگذارند. معمولاً کاغذ دیواری هایی با پایه سلولوزی بهترین نوع کاغذ دکوراتیو هستند.

چسباندن کاغذ دیواری

در ادامه مراحل نصب کاغذ دیواری را بررسی میکنیم:

در ابتدا شما نیاز دارید که اندازه دیوار را اندازه بگیرید. یک سطل آماده کنید و نصف آن را آب و نصف دیگرش را با چسب مخلوط کنید. سپس دیوار را توسط قلمو به مخلوط آب و چسب آغشته کنید و اجازه دهید که نسبتاً خشک شود. زمانی که چسب نسبتاً خشک شد؛ به راحتی میتوانید کاغذ را به روی دیوار نصب کنید.

طرز چسباندن کاغذ دیواری

در مرحله دوم، یک خط شاقول و یا شاخص را در مقابل دیوار در نظر بگیرید و توسط یک مداد خط عمودی را در مقابل دیوار نصب کنید. خط شاقول در واقع یک خط طراز است که توسط آن می توانید از عمود نصب شدن کاغذ برروی دیوار اطمینان حاصل کنید. اینکار را به طور منظم و در نقاط مختلف دیوار ادامه بدهید(برای مثال در لبه سمت چپ، لبه سمت راست و وسط) زیرا کف و سقف اکثر دیوارها ناهموار است.

روش چسباندن کاغذ دیواری

حالا ارتفاع کف تا سقف دیوار را در امتداد این خطوط عمودی اندازه بگیرید و کاغذ دیواری خودتان را به همان اندازه برش بدهید. نکته: نیازی نیست هر رول کاغذ را اندازه گبری کنید؛ در عوض یک علامت گذاری نهایی بر روی یکی از آنها انجام بدهید و از آن به عنوان نقطه راهنما استفاده کنید. نکته دیگر اینکه کاغذ دیواری را تماماً به یکباره برش ندهید، بلکه در هر مرحله برای همان قسمت برش بدهید.

طرز نصب کاغذ دیواری

در صورت وجود خرابی و یا آسیبی بر روی دیوار حتما دیوار را بتونه کنید قبل از نصب دیواری صاف و یکدست بسازید. زمانی که از صاف و یکدست بودن دیوار اطمینان پیدا کردید میتوانید برای زدن چسب و نصب کاغذ اقدام کنید.

مراحل نصب کاغذ دیواری

در مرحله بعدی شما احتیاج دارید که کاغذ دیوار را فشرده سازی کنید. فشرده سازی در اینجا به این معنی است که در حدود 50 سانتی متر از لبه سمت چپ نوار، کاغذ را بلند کنید و آن را به عقب بکشید تا یک سطح برابر جدید در لبه سمت چپ ایجاد شود. این روند را تا آنجا تکرار کنید تا تمام نوار به عرض 50 سانتیمتر و به یک سمت فشرده سازی و خم شود.

آموزش زدن کاغذ دیواری

از پله های یک نردبان بالا بروید و کاغذ دیواری را که دو لبه آنرا فشرده کردید به بالا ببرید تا لبه کاغذ دیواری را به لبه بالایی دیوار بچسبانید. کاغذ را دقیقا از جایی که دیوار به سقف متصل میشود بچسبانید.

نحوه کاغذ دیواری زدن

از اینکه کم کم و یواش یواش کاغذ دیواری جمع شده را به بروی دیوار بچسبانید نترسید و نگران خشک شدن چسب نباشید. مطمئن باشید همواره حتی در هنگام چسباندن کاغذ همواره جای مانور و خلاقیت هم وجود دارد. قسمت بالایی نوار کاغذ دیواری در بالا بچسبانید و سپس شروع به باز کردن بقیه رول کنید. لبه های نوارهای کاغذ دیواری را بهم بچسبانید اما دقت کنید که همپوشانی بین آنها ایجاد نشود.(همپوشانی کاغذ دیواریها هنگام چسباندن گناهی نابخشودنی است.) اگر گوشه های کاغذ دیواری به خوبی نچسبید و یا بلند شد با یک یک براش کوچک کمی خمیر به لبه ها بزنید و مانع از بلند شدن و یا کنده شدن کاغذ شوید. سپس توسط سک برس کوچک نرم و یا حتی دستمال کاغذی روی کاغذ دیواری بکشید و از تجمع حباب زیر کاغذ جلوگیری کنید.

آموزش کاغذ دیواری

اگر مقادیری از کاغذ دیواری در بالا یا پایین دیوار اضافی آمد، توسط یک مارکر علامت بزنید و مقادیر اضافی را توسط یک قیچی بچینید. برای برش های حساستر میتوانید از تیغ کاتر استفاده کنید. این برش ها دقیقا مربوط به لبه های در و پنجره ها میشوند.

نصب کاغذ دیواری

اگر قبل از اجرای کاغذ دیواری از کاغذ آستر و یا ماله گچی استفاده کردید حتما از خشک شدن آن مطمئن شوید.پس از روشن شدن کاغذ آستر، اگر هنوز عیب و نقصی وجود داشت، روی آنها را با چکش بزنید و صاف کنید. به یاد داشته باشید حداکثر 5 سانتی متر در بالا و پایین هر نوار کاغذ دیواری به عنوان فضایی برای ویرایش کاغذ دیواری میتوانید بگذارید. به یاد داشته باشید کاغذ دیواری هایی با رنگ روشن را در سمت راست خانه. اگر کاغذ دیواری با رنگ شلوغ و یا پر زرق و برق دارید آن را در دیوار وسط خانه نصب کنید. کاغذ دیواری هایی با پترنهای کوچک را برای گوشه ها و یا لبه دیوار استفاده کنید.

آموزش نصب کاغذ دیواری

در نهایت توجه داشته باشید که بسته به نوع وجنس کاغذ گاهی اوقات قبل از نصب کاغذ شما نیاز دارید؛ برروی دیوار چسب بزنید و گاهی اوقات چسب را بایستی به کاغذ بزنید. در این زمینه شما نیاز دارید توصیه ها و دستور العمل های کارخانه تولید کننده کاغذ را بخوانید. توصیه این طراح دکوراسیون این است که برای کاغذ دیواری های نازک و یا کاغذهایی که طرح های خاص مانند مخمل و یا اکلیل دارند؛ حتما چسب را بر روی دیوار بزنید.

آموزش نصب کاغذ دیواری

فوت و فن نصب کاغذ دیواری

هنگام نصب کاغذ دویاری به دور چارچوب در، بهترین راه زدن چسب به دور چهارچوب در است. کاغذ دیواری را در بالا و اطراف در نصب کنید و توسط یک وسیله صاف کننده روی آن به آرامی بکشید تا از ایجاد حباب جلوگیری کنید. همچنین توسط انگشتتان لبه های کاغذ را به دیوار بچسبانید و اگر قسمتهایی از آن اضافه آمد توسط تیغ کاتر آنرا جدا کنید.

نصب کاغذ دیواری در نواحی دشوار

در این مقاله شما با طریقه نحوه چسباندن کاغذ دیواری در منزل، توسط خودتان آشنا شدید. اما نصب کاغذ دیواری به تنهایی آن هم برای اولین بار مشکلات خاص پیش‌بینی نشده ایی را نیز به همراه خواهد داشت. شما می توانید برای دریافت مشاوره در زمینه خرید کاغذ دیواری و نصب آنها به فروشگاه ایوان مراجعه کنید. در فروشگاه آنلاین ایوان می توانید دنیایی متفاوت و گسترده از انواع کاغذ دیواری های ایرانی و خارجی را مشاهد کنید. همچنین کارشناسان شرکت معماری ایوان آمادگی پاسخ به هرگونه سؤال شما در زمینه خرید و نصب کاغذ دیواری را دارند.